Wybaczanie sobie to skomplikowany proces uwalniania się od poczucia winy i żalu za przeszłe działania lub decyzje. Można wybaczyć samej sobie – poznaj historię Ani i przeczytaj o etapach samowybaczania. Poznałam ją na jednym ze spotkań terapeutycznych z kobietami. Ma 45 lat, rodzinę, pracę i nie zgodziła się, aby ujawnić jak ma na imię, ani gdzie mieszka. Umówmy się więc, że nazwiemy ją – Ania.
- Poczucie winy i dokuczliwe samoobwinianie
- Jak wybaczyć samej sobie – krótki poradnik krok po kroku
- Uznaj swoje błędy
- Zrozum, że popełnianie błędów jest rzeczą ludzką
- Zaakceptuj swoją odpowiedzialność
- Ucz się na swoich błędach
- Praktykuj współczucie dla siebie
- Nie mów i nie myśl o sobie źle
- Poszukaj wsparcia
- Uwolnij swoje emocje
- Daj sobie czas
- Praktykuj rytuały samoprzebaczenia
- Skoncentruj się na teraźniejszości i przyszłości
Ania przyszła na spotkanie, bo przez wiele lat cierpiała na… poczucie winy. Dojmujący psychiczny ból, od którego długo nie potrafiła się uwolnić. Oto jej historia.
Miała wtedy 28 lat, niedawno wyjechała do nowej pracy w Wielkim Mieście, czuła się samotna i wyobcowana i może dlatego trochę za szybko zakochała się w chłopaku poznanym na imprezie.
Zostali parą. On studiował i pracował, ona rozwijała karierę. Obojgu z nich rodziny nie mogły pomóc finansowo. Każdą wolną chwilę spędzali razem.
Tego dnia po zajęciach Ania postanowiła, że sprawi ukochanemu niespodziankę – zrobi zakupy i przygotuje domową kolację. Mieszkał sam, w starej kamienicy, w zniszczonym pokoju, ale miał osobne wejście do sutereny i pełną prywatność.
Kiedy Ania otworzyła drzwi, od razu poczuła dziwny zapach. Na odrapanym stole leżały paczki z tajemniczym białym proszkiem i suchymi zielonymi liśćmi. Liście wyglądały jak przykurczone, pozwijane w kulki przypominające owoce jeżyn. Obok piętrzyły się pieniądze. Dużo pieniędzy! Narkotyki! Pomyślała Ania. Przez chwilę stała porażona i zaskoczona, a po chwili, niewiele myśląc, chwyciła za telefon i zadzwoniła na policję. Chłopaka, którego kochała, aresztowano i skazano na wiele lat więzienia.
Poczucie winy i dokuczliwe samoobwinianie
W ciągu kilku następnych lat życie Ani legło w gruzach. Dręczyło ją poczucie winy. W nieskończoność zastanawiała się, czy mogła postąpić inaczej, tak, by nie rujnować życia mężczyźnie, który był dla niej taki ważny.
Rodzina i przyjaciele szybko dowiedzieli się, że to telefon od niej przyczynił się do ukarania chłopaka. Wszyscy ją obwiniali!
Poczucie winy i dokuczliwe samoobwinianie na dobre zamieszkało w głowie Ani. Kariera, która wcześniej tak dobrze się zapowiadała, załamała się. Przyjaciele się odwrócili. Rodzina nie pozwalała zapomnieć. Ania została sama.
Ratunek znalazła w terapii. Z pomocą terapeutki nauczyła się, jak radzić sobie z poczuciem winy oraz jak wybaczyć samej sobie.
Jak wybaczyć samej sobie?
Ten moduł autoterapii Samopisaniem® poświęcony jest trudnemu procesowi wybaczenia samej sobie. Przebaczenie może uzdrowić emocje. Uwalnia nas od goryczy i gniewu, dwóch trudnych emocji, które mogą zakłócić zdrowie fizyczne, psychiczne…
Radzenie sobie z toksycznym poczuciem winy
Sesja terapeutyczna Poczucie winy to trudna emocja, która – jeśli nie zajmiemy się nią wystarczająco troskliwie – zostanie z nami na długo. Nazywam się Violetta Rymszewicz i skoro spotykamy się…
To była długa i żmudna podróż. Dopiero po czasie Ania zrozumiała, że podjęła najlepszą możliwą decyzjȩ, jaką mogła, biorąc pod uwagę okoliczności.
Nauczyła się również współczuć samej sobie oraz uznać, że jej dobro i bezpieczeństwo powinno być dla niej najwyższą wartością.
Po latach udało się Ani odbudować karierę i naprawić relacje z rodziną, chociaż zawsze już będzie pamiętać o tym, że historia sprzed lat pozostanie stałym elementem jej życia i doświadczeń.
Jak wybaczyć samej sobie – krótki poradnik krok po kroku
Przebaczenie sobie jest to proces uwalniania się od poczucia winy i żalu za przeszłe działania lub decyzje. Oto kilka kluczowych aspektów przebaczania sobie, które warto zrozumieć:
Uznaj swoje błędy
Pierwszym krokiem do wybaczenia sobie jest rozpoznanie i uznanie swoich błędów lub działań, z powodu których czujesz się winna. Samoświadomość jest pierwszym krokiem do uleczenia.
Zrozum, że popełnianie błędów jest rzeczą ludzką
To jedna z podstawowych funkcji bycia człowiekiem. Nikt z nas nie jest doskonały i każdy popełnia błędy lub dokonuje złych wyborów.
Zaakceptuj swoją odpowiedzialność
Uznaj swoją odpowiedzialność za podjęte działania oraz ich konsekwencje. Unikanie winy lub szukanie wymówek nie pomoże Ci zbliżyć się do samoprzebaczenia. Najważniejsze jest, abyś przed sama sobą przyznała się do błędów bez obwiniania innych lub szukania odpowiedzialności na zewnątrz.
Ucz się na swoich błędach
traktuj swoje błędy jako cenne doświadczenia, które uczą. Zadaj sobie pytanie: czego się nauczyłaś i jak możesz wykorzystać wiedzę zdobytą z takim trudem, aby w przyszłości dokonywać lepszych wyborów?
Praktykuj współczucie dla siebie
okazuj sobie taką samą życzliwość i zrozumienie, jakie ofiarowałabyś przyjacielowi. Zrozum, że popełnianie błędów jest naturalnym ludzkim doświadczeniem oraz że zasługujesz na przebaczenie tak samo jak inne osoby, którym tak często już wybaczałaś.
Nie mów i nie myśl o sobie źle
Negatywne mówienie o sobie (autodeprecjacja), samokrytyka i rozmyślania o swoich wadach utrudnią proces przebaczenia samej sobie. Rzuć wyzwanie tym myślom i zastąp je bardziej pozytywnym i konstruktywnym sposobem mówienia do samej siebie.
Poszukaj wsparcia
Jeśli masz trudności z wybaczeniem sobie, rozważ szukanie wsparcia u przyjaciół, rodziny lub terapeuty. Rozmowa o swoich uczuciach i szukanie wskazówek może być niezwykle pomocne w procesie przebaczenia. Rozważ skorzystanie z programu terapeutycznego Samopisanie®, które zostało poświęcone leczeniu trudnych emocji, w tym wybaczaniu innym oraz samej sobie.
Uwolnij swoje emocje
Pomocne może być zaangażowanie się w działania, które pozwalają uwolnić stłumione emocje, takie jak prowadzenie Dziennika Wdzięczności, medytacja lub ćwiczenia fizyczne. Darmowy Dziennik Wdzięczności do samodzielnego wypełnienia znajdziesz tutaj.
Daj sobie czas
Wybaczenie sobie to proces, który może zająć trochę czasu. Bądź wobec siebie cierpliwa.
Praktykuj rytuały samoprzebaczenia
Jako uzupełnienie pomocne może być tworzenie osobistych rytuałów symbolizujących przebaczenie. Może to być tak proste, jak napisanie listu do siebie lub podjęcie medytacji samoprzebaczenia.
Skoncentruj się na teraźniejszości i przyszłości
Chociaż wyciąganie wniosków z przeszłości jest ważne, nie rozpamiętuj jej nadmiernie. Skup się na teraźniejszości i przyszłości i postaraj się wprowadzić pozytywne zmiany dla własnego dobra.
Przebaczanie sobie to długotrwały proces. Nadejdą chwile, kiedy wróci do Ciebie samoobwinianie i poczucie winy. Kluczem do uleczenia jest konsekwentna praca nad wybaczeniem sobie. Przebaczenie sobie jest aktem współczucia dla siebie i ostatecznie zapewni Ci więcej spokoju i akceptacji dla Twoich życiowych doświadczeń.