Gaslighting – o przemocy emocjonalnej, nie tylko w pracy

Gaslighting jest formą przemocy emocjonalnej. Początkowo w psychologii o technikach z tej grupy mówiło się wyłącznie w kontekście toksycznych małżeństw i związków. Mniej więcej od początku lat 90-tych i większej aktywności zawodowej kobiet o przemocy z grupy „gaslighting” mówi się jako o jednej z najczęściej stosowanych form przemocy i agresji mężczyzn wobec kobiet w miejscu pracy.

Podstępność technik z tej grupy polega na tym, że przemocowiec (osoba stosująca przemoc) doprowadza swoją ofiarę do zwątpienia w trafność i zasadność jej ocen, odczuć i doświadczeń. Ofiara zaczyna wierzyć, że tylko opinie oprawcy są prawdziwe i wątpić we własną zdolność do podejmowania trafnych decyzji.

Gaslighting jest często zapowiedzią stosowania innych form emocjonalnego i fizycznego znęcania się. Przemocowiec, osłabiając zdolność oceny sytuacji ofiary, z czasem osłabia również jej zdolność do samoobrony.

Termin “gaslighting” pochodzi z napisanej w 1938 roku sztuki “Gas Light”. Autor, Patrick Hamilton, opisuje małżeństwo, w którym mąż usiłuje doprowadzić żonę do szaleństwa. Za pomocą różnych sztuczek doprowadza do tego, że kobieta zaczyna kwestionować trafność własnego postrzegania świata i zdrowia psychicznego.

Najczęstsze techniki z grupy “gaslighting”

Techniki stosowane w tej formie przemocy są zazwyczaj bardzo subtelne i przez to trudne do rozpoznania. Celem osoby stosującej przemoc jest to, aby ofiara możliwie najdłużej pozostała nieświadoma stosowanej agresji. 

Odmowa (ang. “Withholding”)

Sprawca udaje brak zrozumienia dla ocen i opinii ofiary, nie słucha, odmawia dzielenia się swoimi emocjami. Zachowuje się jak osoba, od której „odbijają się” słowa, opinie i prośby ofiary. Przykłady:

“Znowu zaczynasz!?”

„Nie będę słuchać tych bzdur”

„Wiecznie się mnie czepiasz!”

„To Twoja wina” (ang. “Countering”)

Technika, w której sprawca cyklicznie poddaje w wątpliwość oceny, wiedzę i opinie ofiary.

    “Sprawdź to, żeby znowu nie opowiadał(a) głupot”

    „Czy ty niczego nie umiesz zrobić dobrze?”

    „Potrzebuję tu kogoś lepszego, kogoś, kto się na tym zna.”

    Ta technika jest wyjątkowo skuteczna przede wszystkim dlatego, że podważa wiarę w umiejętności oceny sytuacji, wiedzę i kompetencje ofiary. Może pojawiać się zarówno pracy jak i życiu prywatnym. Czasami przyjmuje formę wypowiadanych w gniewie oskarżeń typu:

    „Przesada!”

    „Histeryzujesz!”

    lub bardzo popularne:

    „To Twoja wina!”,

    „Spójrz na siebie”

    Umniejszanie (ang. “Trivializing”)

    Osoba stosująca techniki z tej grupy stara się sprawić, by opinie ofiary wydawały się nieważne, nieprzemyślane i niewarte uwagi:

    „Co Ty gadasz?”

    „Co za bzdury!”

    Do pozawerbalnych reakcji z tej grupy należy przerywanie wypowiedzi i np. powtarzające się gesty dezaprobaty – odwracanie się plecami do mówiącego lub wyraźne lekceważenie.

    Zapominanie i odmowa (ang.”Forgetting” and “Denial”)

    W tej technice sprawca cyklicznie udaje, że zapomniał o sytuacjach, słowach, obietnicach, wydarzeniach, które naprawdę miały miejsce. Do najczęstszych werbalnych reakcji z tej grupy należą:

    “O czym Ty mówisz?”

    „Czy niczego nie nauczono Panią (a) na studiach?”

    Najczęściej wszystkie powyższe techniki są używane łącznie lub się na siebie nakładają. Celem jest zazwyczaj to, by ofiara zwątpiła w sprawność swojego umysłu, dobrą pamięć i zdolność do kojarzenia faktów i podejmowania decyzji. Zawsze chodzi o to, by pozbawić ofiarę zdolności do niezależnej oceny sytuacji. 

    xr:d:dagconi pri:3,j:1853655902493127428,t:24041216

    Czy jesteś ofiarą przemocy emocjonalnej z grupy “gaslighting”?

    Znana amerykańska psychiatrka Robin Stern, opracowała zestaw symptomów charakterystycznych dla osób, które padły ofiarą przemocy emocjonalnej z grupy “gaslighting”:

    ✅  Masz skłonność do wątpienia w siebie, swój potencjał i jakość podejmowanych decyzji. Znajomi i rodzina mówią o Tobie, że jesteś niepewna(y) siebie.

    ✅  Myślisz, że jesteś przewrażliwiony i zbyt wrażliwy.

    ✅  W pracy czujesz się zakłopotany, niepewny swoich umiejętności i masz uczucie „nieprzystawania”, niepasowania do reszty zespołu.

    ✅  Zdecydowanie za często bierzesz odpowiedzialność na siebie i przepraszasz, nawet jeśli obiektywna „wina” nie leży po Twojej stronie.

    ✅  Nie rozumiesz dlaczego pomimo obiektywnie dobrego życia, często czujesz się nieszczęśliwa(y) i niespełniona(y).

    ✅  Często tłumaczysz, usprawiedliwiasz złe zachowanie partnera przed znajomymi i rodziną.

    ✅  Nawet jeśli z czymś się nie zgadzasz lub uważasz za złe lub niewłaściwe, nie masz dość odwagi i pewności siebie, by się przeciwstawić i podzielić się swoją opinią.

    ✅  Kłamiesz, aby uniknąć odpowiedzialności lub nie przyznać się do porażek życiowych.

    ✅  Masz kłopot z podejmowaniem nawet najprostszych decyzji.

    ✅  Marzysz, by być inną osobą – bardziej wyluzowaną, pewną siebie, radosną i szczęśliwą.

    ✅  Czujesz, że jesteś osobą beznadziejną i nikomu niepotrzebną.

    ✅  Myślisz, że w niczym nie jesteś wystarczająco dobra(y).

    ✅  Myślisz o sobie jako o fatalnym pracowniku, żonie, matce/ojcu lub przyjacielu.

      Chyba jedynym sposobem obrony przed manipulacją i przemocą emocjonalną jest jej obnażenie i wiedza o procesach, którym podlegamy. Ta wiedza pozwala działać – mówić o wyrządzanej krzywdzie, którą czujemy, i ewentualnie poszukać profesjonalnej pomocy prawnej i wsparcia psychologicznego. 

      Na podstawie książki: Robin Stern: The Gaslight Effect: How to Spot and Survive the Hidden Manipulation Others Use to Control Your Life.

      Zobacz również:

      jak wybaczyć samej sobie
      Jak wybaczyć samej sobie?

      Wybaczanie sobie to skomplikowany proces uwalniania się od poczucia winy i żalu za przeszłe działania lub decyzje. Można wybaczyć samej sobie – poznaj historię Ani i przeczytaj o etapach samowybaczania. Poznałam ją na jednym ze spotkań terapeutycznych z kobietami. Ma 45 lat, rodzinę, pracę i nie zgodziła się, aby ujawnić jak ma na imię, ani gdzie mieszka. Umówmy się więc, że nazwiemy ją – Ania. Ania przyszła na spotkanie, bo przez wiele lat cierpiała na… poczucie winy. Dojmujący psychiczny ból, od którego długo nie potrafiła się uwolnić. Oto jej historia. Miała wtedy 28 lat, niedawno wyjechała do nowej pracy w Wielkim Mieście, czuła się samotna i wyobcowana i może dlatego trochę za szybko zakochała się w chłopaku poznanym na imprezie. Zostali parą. On studiował i pracował, ona rozwijała karierę. Obojgu z nich rodziny nie mogły pomóc finansowo. Każdą wolną chwilę spędzali razem. Tego dnia po zajęciach Ania postanowiła, że sprawi ukochanemu niespodziankę – zrobi zakupy i przygotuje domową kolację. Mieszkał sam, w starej kamienicy, w zniszczonym pokoju, ale miał osobne wejście do sutereny i pełną prywatność. Kiedy Ania otworzyła drzwi, od razu poczuła dziwny zapach. Na odrapanym stole leżały paczki z tajemniczym białym proszkiem i suchymi zielonymi liśćmi. Liście wyglądały jak przykurczone, pozwijane w kulki przypominające owoce jeżyn. Obok piętrzyły się pieniądze. Dużo pieniędzy! Narkotyki! Pomyślała Ania. Przez chwilę stała porażona i zaskoczona, a po chwili, niewiele myśląc, chwyciła za telefon i zadzwoniła na policję. Chłopaka, którego kochała, aresztowano i skazano na wiele lat więzienia. Poczucie winy i dokuczliwe samoobwinianie W ciągu kilku następnych lat życie Ani legło w gruzach.

      pisanie ekspresywne
      Czy pisanie może uleczyć?

      Terapeuci dobrze znają leczniczą moc pisania.  Wykorzystanie w terapii takich form jak: pamiętnik, dziennik lub kwestionariusz tematyczny to dobrze znane formuły wsparcia terapii tradycyjnych.  Terapeutyczna moc pisania ekspresywnego Badania naukowe przeprowadzone przez psychologów Jamesa Pennebakera z Uniwersytetu w Teksasie oraz Joshua Smytha z Uniwersytetu w Syracuse sugerują, że pisanie o emocjach, trudnych doświadczeniach życiowych, traumie oraz długotrwałym stresie może poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego u pacjentów z takimi chorobami, jak HIV / AIDS, astma czy zapalenie stawów. Przedmiotem dyskusji naukowców nadal jest teza, że bardzo trudno jest orzec, czy w procesie terapeutycznym prawdziwie pomocne jest pisanie, czy może pomaga równolegle prowadzona terapia, upływający czas lub leczenie farmakologiczne? Badania nad zbawiennym wpływem pisania nadal trwają. Wielu naukowców podkreśla, że programy terapeutyczne oparte na pisaniu ekspresywnym, jak na przykład stworzony przez nas program terapii – Samopisanie®, mają pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne osób po przeżytej traumie, rozstaniach, śmierci bliskiej osoby lub w trakcie trudnych zmian życiowych. Zdaniem naukowców kluczem do skuteczności terapii pisania ekspresywnego, takiego jak Samopisanie®, jest to, że akt pisania pozwala na nowe interpretacje i uporządkowanie skojarzeń i myśli wokół własnych trudnych doświadczeń. Psycholog Joshua Smyth w swoich badaniach podkreśla , że już wyładowywanie emocji – czy to poprzez pisanie, czy mówienie – wystarczy, aby złagodzić stres, a tym samym poprawić zdrowie. Aby dobrze wykorzystać program terapeutyczny Samopisanie® i uzdrawiającą moc pisania, pacjent musi korzystać w niego w sposób uporządkowany, wcześniej przygotowany i poprowadzony w taki sposób, aby lepiej zrozumieć i uczyć się

      jak poradzic sobie z lękiem przed wiadomościami w tv i social mediach
      Jak radzić sobie z lękiem spowodowanym oglądaniem wiadomości?

      Czy czujesz silny lęk, kiedy oglądasz codzienne wiadomości lub przeglądasz social media? Jeśli tak – dowiedz się jaki wpływ mają na Ciebie wydarzenia na świecie, naucz się rozpoznawać swoje lęki, które są z nimi związane i dowiedz się jak sobie z nimi radzić. Co to jest lęk przed wiadomościami w mediach? To jest rodzaj lęku, który odczuwamy pod wpływem złych wiadomości, które docierają do nas zcodziennej prasy, radia, telewizji oraz social mediów. Nagromadzenie informacji o klęskachżywiołowych, przemocy, toczących się wojnach i nadchodzących niebezpieczeństwach powodujesilny niepokój o to czy uda się nam zapewnić stabilną przyszłość naszym najbliższym i sobie. Lęk przed wiadomościami medialnymi powoduje, że nasz umysł jest stale zajęty myśleniem opotencjalnych zagrożeniach, a to z kolei może powodować uczucie strachu, smutku lub złości. Możerównież doprowadzić do tego, że postrzeganie rzeczywistości stanie się nieracjonalne.Taki długotrwały lęk może mieć również skutki fizyczne – przedłużający się stan czujności osłabianaszą odporność psychofizyczną. W radzeniu sobie z lękiem przed wiadomościami medialnymi bardzo ważne jest, aby nauczyć sięrozpoznawać pierwsze objawy lęku i nauczyć się jak sobie z nim radzić. Symptomy lęku przed wiadomościami w mediach Symptom pierwszy: Trudności ze skupieniem uwagi. Uzależnienie od nieustannego sprawdzania wiadomości o wojnach, stanie pandemii czy klęskach żywiołowych powoduje silny lęk, który nieopada, a to z kolei może utrudnić Ci skupienie na codziennych zadaniach. Symptom drugi: Uczucie beznadziei, bezsilności oraz braku wpływu na swoje życie. To kolejny zsymptomów lęku przed wiadomościami medialnymi. Jeśli każdego dnia przychodzi Ci do głowy, żejakiekolwiek planowanie przyszłości nie ma sensu, bo Twoje życie i bezpieczna przyszłość sązagrożone to jest to jeden z ważnych symptomów lęku wywołanego wiadomościami