Agata jest prawniczką. Odnosi sukcesy, pracodawcy doceniają jej solidność i zaangażowanie w pracȩ. Agata jest bardzo inteligentna, ma świetną pamięć, błyskawicznie kojarzy fakty, umie wyciągać poprawne wnioski i podejmować decyzje. Na zewnątrz Agata jest uosobieniem spokoju i opanowania, jednak pod tą pewną siebie fasadą skrywa się tajemnica. Otóż Agata się boi.
Lęk towarzyszy jej codziennie od chwili przebudzenia i nie opuszcza w ciągu dnia. Nasila się w nocy. Agata bez ustanku myśli, analizuje swoje decyzje, zastanawia się co zrobi, jeśli wydarzy się „coś”, o czym jeszcze nie wie, a co może zrujnować jej życie.
Agata nie wie czym miałoby być to „coś”, a jednak panicznie się go boi. Agata mówi, że najbardziej boi się popełnienia błędu w pracy. Takiego, który będzie kosztował ją karierę. Przed każdym wystąpieniem w sądzie serce bije jej mocno, ma mdłości i zawroty głowy.
Pomimo pochwał i odnoszonych sukcesów Agata nie umie się cieszyć. Martwi się o przyszłość, coraz częściej czuje się uwięziona we własnym umyśle i już wie, że pilnie potrzebuje pomocy. Co dolega Agacie? Dokucza jej przewlekły lęk.
Czym są przewlekłe zaburzenia lękowe?
Przewlekły lęk to emocja powiązana z napięciem i bezustannym zamartwianiem się, które może prowadzić do objawów fizycznych takich jak: pocenie się, drżenie całego ciała, zawroty głowy, szybkie bicie serca lub podwyższone ciśnienie krwi.
Lęk nie jest tym samym co strach, ale często obu terminów używa się zamiennie. W literaturze psychologicznej lęk definiuje się jako:
„zorientowaną na przyszłość, długo działającą reakcję, zasadniczo skupioną na zagrożeniu rozproszonym. Natomiast strach jest reakcją zorientowaną na teraźniejszość, krótkotrwałą odpowiedzią psychiki na wyraźnie identyfikowalne i konkretne zagrożenie.”
Zaburzenia związane z lękiem są dość powszechnym doświadczeniem ludzi na całym świecie. Szacuje się, że w USA rocznie czuje lęk 19,1 % dorosłych. 31,1% dorosłych Amerykanów doświadcza w pewnym momencie swojego życia zaburzeń lękowych. Lęk znacząco częściej nęka kobiety (23,4%) niż mężczyzn (14,3%).
Z badań przeprowadzonych przed wybuchem pandemii Covid-19 wynika, że 301 milionów osób na całym świecie cierpiało na zaburzenia lękowe, w tym 58 milionów dzieci i młodzieży.
Dokuczliwy lęk jest również jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych w Polsce. Szacuje się, że dotyczy on blisko 10% całej populacji.
z lękiem?
Co powoduje, że odczuwasz lęk?
Zaburzenia lękowe mogą mieć różne przyczyny, a kategoryzowanie rodzajów lęku opiera się na biopsychospołecznym modelu zdrowia. Przyczyny można podzielić na kilka czynników, które przyczyniają się do odczuwania lęku:
Czynniki biologiczne a lęk
Zaburzenia równowagi neuroprzekaźników w mózgu, zaburzenia budowy anatomicznej mózgu są czynnikiem powodującym przewlekłe stany lękowe.
Czynniki genetyczne a lęk
Występowanie zaburzeń lękowych w rodzinie może mieć wpływ na odczuwanie przez Ciebie przewlekłego lęku.
Czynniki środowiskowe a lęk
Różnorakie problemy rodzinne, zawodowe lub finansowe mogą być powodem, przez który odczuwasz lęk
Czynniki społeczne a przewlekły lęk
Lękowi sprzyjają stresujące wydarzenia, takie jak utrata lub zmiana pracy, narodziny dziecka, rozwód, śmierć bliskiej osoby, doświadczenie przemocy.
Problemy ze zdrowiem a lęk
Zaburzenia funkcjonowania tarczycy, choroby serca, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, cukrzyca – to czynniki sprzyjające powstawaniu zaburzeń lękowych
Zażywanie substancji psychoaktywnych a lęk
Zażywanie substancji psychoaktywnych może być powodem odczuwania lęku
Pamiętaj, że każda osoba jest inna i różne czynniki mogą wpływać na rozwój zaburzeń lękowych u różnych osób.
Jak radzić sobie z lękiem?
Terapia behawioralna sposobem na lęk
Z badań naukowych wynika, że w najskuteczniejszym sposobem na zaburzenia lękowe jest terapia behawioralna. Nie wolno jednak zapominać o różnych możliwościach samoopieki. W ukojeniu lęku może znacząco pomóc terapia oparta na pisaniu ekspresywnym Samopisanie® , wśród dostępnych modułów znajduje się “terapia lęku – Jak radzić sobie z lękiem i niepokojem?“:
Radzenie sobie z lękiem i niepewnością
Nazywam się Violetta Rymszewicz i skoro spotykamy się tutaj, to najprawdopodobniej potrzebujesz wsparcia wobec zmian, które pojawiły się w Twoim życiu i powodują…
Inne metody łagodzenia lęku
To oczywiście niejedyny sposób na to, jak poradzić sobie z lękiem. Wśród innych metod łagodzenia lęku badacze wymieniają między innymi:
✅ Dbanie o odpowiednią ilość snu, codzienne umiarkowane ćwiczenia fizyczne, zdrowa dieta, unikanie kofeiny i palenia tytoniu, praktykowanie technik relaksacyjnych oraz modlitwy lub medytacji.
✅ Ćwiczenia oddechowe, które znacząco pomagają w opanowaniu lęku. Zatrzymaj się i oddychaj: kiedy nasili się Twój niepokój, zrób sobie przerwę i zastanów się, co spowodowało Twój lęk?
✅ Aromaterapia – naturalne zapachy, takie jak lawenda, rumianek i drzewo sandałowe działają kojąco.
✅ Spacery w lesie, joga, tai-chi, kontakt z naturą – to skuteczne sposoby na lęk.
✅ Techniki relaksacyjne. Ćwiczenia oddechowe to potężne techniki relaksacyjne, które mogą pomóc złagodzić niepokój ciała i umysłu, jednocześnie skupiając uwagę na teraźniejszości.
Pamiętaj, że chociaż te wskazówki mogą pomóc w opanowaniu objawów lęku, nie zastępują one profesjonalnej pomocy. Jeśli Twój stan lękowy jest poważny lub zakłóca Twoje codzienne życie, ważne jest, aby zwrócić się o pomoc do specjalisty zdrowia psychicznego.
Ciekawostki na temat zaburzeń lękowych
Stres i lęk są praktycznie wszechobecne w społeczeństwie i mają wpływ na prawie wszystkie aspekty naszego codziennego życia.
Nauka nie umie jeszcze ich zrozumieć w pełni. Naukowcy borykają się z problemem koncepcyjnym dotyczącym definicji stresu, także w kontekście oddzielenia stresu od lęku.
Opracowano badanie krwi, które diagnozuje ryzyko pojawienia się stanów lękowych: Test bada biomarkery, które mogą pomóc w obiektywnym określeniu ryzyka wystąpienia lęku u osoby badanej.